ceruleum سلامت همایش برنامه شهرکرد

ceruleum: سلامت همایش برنامه شهرکرد موسیقی باشگاه خبرنگاران جوان همایش فعالان، سفیران و دوستداران سلامت

گت بلاگز اقتصادی ضرورت تقویت تعاونی‌های تولید ، مرگ تدریجی صنعت پنبه

مدیرعامل صندوق پنبه گفت:با توجه به اراضی خرد زراعت پنبه، خرید ماشین آلات و تجهیزات جهت کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد از این رو تعاونی‌های تولید می‌توانند خدما

ضرورت تقویت تعاونی‌های تولید ، مرگ تدریجی صنعت پنبه

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، پنبه به عنوان یک محصول استراتژیک و پرکاربرد در صنایع نساجی است که هر ساله مقادیر قابل توجهی ارز به واردات آن تخصیص داده شده است می یابد.
البته ناگفته نماند که قیمت پایین این محصول در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی، کم کردن انگیزه پنبه کاران و در نهایت واردات بی رویه را به همراه داشته است.

عبارات مهم : صندوق

وزیر جهاد کشاورزی اعتقاد است که تولید پنبه متناسب با صنایع نساجی باید زیاد کردن یابد ازاین رو توسعه کشت دوم پنبه در تناوب کشت گندم و کلزا را یکی از راهکارهای اساسی زیاد کردن تولید می داند.
محمد حسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به ضرورت تقویت تعاونی تولید اظهار داشت: با توجه به اراضی خرد زراعت پنبه، خرید ماشین آلات و تجهیزات جهت کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد از این رو تعاونی های تولید می توانند خدماتی خاص به آن ها ارائه دهند.
وی با اشاره به مشقت و مشکل های زراعت پنبه افزود: با توجه به هزینه بالای ماشین آلات در وقت برداشت کشاورزان به طور سنتی اقدام به برداشت محصول می نمایند که این امر موجب شده است کشاورزان به سمت و سوی زراعت های دیگر سوق یابند.
کاویانی با اشاره به اینکه حمایت از کشاورزان بی نیازی از واردات پنبه را به همراه دارد، افزود: طی سال های نه چندان دور تنها از استان گلستان ۱۰۰ تن پنبه صادر می شد و این درحالی است که به دنبال مجوز واردات بی رویه به یکی از واردکنندگان پنبه تبدیل شدیم.
مدیر عامل صندوق پنبه ادامه داد: در سال ۸۲، ۱۲ هزارتن پنبه مازاد بر نیاز داخل صادر شد و از طرفی در همان سال مجوز واردات ۲۵ هزارتن پنبه از سوی وزارت جهاد داده شد که این امر دلسردی کشاورزان از زراعت پنبه را به همراه داشت.
به گفته کاویانی تسهیل در دسترسی به موقع قرار داده های با کیفیت و قیمت مناسب می تواند کشاورزان را به تولید پنبه تشویق نماید.
وی با اشاره به آخرین اوضاع سطح زیر کشت پنبه افزود: سال گذشته سطح زیر کشت پنبه کمتر از ۸۰ هزار هکتار بود، ولی آینده نگری می شود که امسال سطح به ۹۰ هزار هکتار برسد.
مدیرعامل صندوق پنبه ادامه داد: تامین به موقع قرار داده های کشاورزی از جمله بذر، کود و سم، پرداخت یارانه به کشاورزان جهت خرید ماشین آلات ازجمله دلایل زیاد کردن سطح زیر کشت این محصول به شمار می رود.
مدیر عامل صندوق پنبه با بیان اینکه بذر پنبه از ترکیه و یونان تامین می شود، افزود: این بذر ها از مرغوب ترین بذرهای پنبه در دنیا به شمار می رود که واردات آن با نشانه اصلاح ضریب تولید در داخل انجام می شود.
وی با بیان اینکه دوره کشت پنبه در گذشته ۱۸۰ روز طول می کشید، عنوان کرد: از این رو کشاورزان جهت حداکثر بهره وری و مواجه نشدن با سرمای زمستانه کشت خود را سریعتر انجام می دادند که همین مسئله به باعث به صرفه نبودن تولید کم کردن انگیزه کشت این محصول را به همراه داشت و این درحالی است که با استفاده از بذور کیفی پنبه کاران در پاییز می توانند اقدام به کشت محصول دیگری نمایند.
به گفته کاویانی طی یک برنامه منسجم پنج ساله امکان خودکفایی این محصول وجود دارد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: صندوق | محصول | واردات | کاویانی | کشاورزی | محصولات کشاورزی | اقتصادی | تولید پنبه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog